Akcja „Bezpieczny przejazd” wraca do szkół i przedszkoli po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Wczoraj o tym, jak należy zachować się w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych miały okazję usłyszeć przedszkolaki w Warzycach oraz uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle.
„Bezpieczny przejazd” jest akcją, której zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. O tym, jak olbrzymie ma ona znaczenie w kontekście kształtowania właściwych zachowań uczestników ruchu, świadczyć może fakt, iż wciąż znajdują się kierowcy, którzy ignorują zasady bezpieczeństwa, narażając na szwank zarówno swoje zdrowie i życie, jak również innych osób.
Pomysłodawcy kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” od kilku już lat swoje wysiłki kładą między innymi na działania edukacyjne wśród dzieci. Na terenie Jasła i okolicznych miejscowości obowiązek ten spoczywa na barkach Adama Filara, pracownika kolei – ambasadora akcji oraz członka inicjatywy społecznej „Kolej na Jasło”. – Bardzo się cieszę, że po długiej przerwie możemy wrócić do przedszkoli i szkół. To niezwykle ważne, aby edukację w zakresie bezpieczeństwa rozpocząć jak najwcześniej. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych chętnie poznają podstawową wiedzę na temat tego, jak należy bezpiecznie poruszać się w obrębie infrastruktury kolejowej, nie tylko przejazdów kolejowo – drogowych, lecz także przejść dla pieszych przez torowiska, peronów oraz innych miejsc, w których potencjalnie może wystąpić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Dlatego każda minuta, jaką poświęcamy na pracę społeczną w ramach akcji, jest tego warta – przekonuje.
Wczoraj kampania „Bezpieczny przejazd” zawitała do przedszkola w Warzycach oraz Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle. Tradycyjnie, dzieci obejrzały filmy edukacyjne. Otrzymały również gadżety i upominki, które przekazały między innymi Koleje Małopolskie.
Atrakcją była również wizyta funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dorota Tuchowska – zastępca komendanta posterunku w Jaśle, starszy przodownik Michał Wójcik oraz starszy strażnik Marcin Wietecha zaprezentowali uczniom drugiej klasy swoje wyposażenie. Opowiedzieli również o codziennej służbie.
Jeszcze w tym roku akcja będzie kontynuowana w kolejnych przedszkolach i szkołach w Jaśle i okolicznych miejscowościach.
Marcin Dziedzic


Najnowsze komentarze