Co warto zobaczyć po przyjeździe do Muszyny i nie spóźnić się na powrotny pociąg?

Jeżeli zachowasz bilet z tego kursu i okażesz go w jednym z poniżej wymienionych punktów otrzymasz atrakcyjne rabaty? Promocja trwa w okresie kursowania pociągu.

Pobierz plan centrum

Ogrody Sensoryczne

Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości – symbol szczęścia.


Ogrody Magiczne

Ogrody Magiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata oraz alpaki.


Alpaki

Alpaka to południowoamerykański, trawożerny ssak. Przypomina nieco lamę, ale jest od niej mniejsza i z budowy ciała jest bardziej podobna do owcy. Większość światowej populacji alpak żyje w regionie Altiplano (płaskowyżu śródgórskiego w Andach Środkowych, w Boliwii i Peru). W Muszynie można je podziwiać na terenie Ogrodów Magicznych.


Egzotyczne ptaki

Szczególną ozdobą Ogrodów Magicznych są egzotyczne, barwne ptaki ściągniete do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych.


Ogrody Biblijne

Największe w kraju Ogrody Biblijne to mistrzowskie dzieło ogrodnictwa, które zostało przedstawione w konwencji trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny i kościoła czasów mesjańskich. To niebywałe miejsce w specyficzny sposób prezentuje obraz biblijnego życia i historię zbawienia. W Muszyńskim Edenie mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby przybliżyć sobie dzieje Starego i Nowego Testamentu.


Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie

Kompleks rekreacji wodnej z grotami sztucznej fali, jacuzzi, zjeżdżalniami i brodzikiem dla dzieci (z bajkowymi fontannami i aquazorbingiem). Na terenie obiektu można skorzystać także z mini parku linowego, dmuchanych zjeżdżali, a także z basenu z piłeczkami dla najmłodszych.


Park linowy dla dzieci

Decydując się na przejście trasą parku linowego, dzieci muszą pokonać 11 wieżyczek, które są początkiem lub końcem odcinków z przeszkodami o różnym stopniu trudności.


Park zdrojowy Baszta imienia Antoniego Jurczaka

Na terenie parku znajdują się ruiny zamku, dwie pijalnie wody mineralnej, siłownie plenerowe, boisko do gier zespołowych, kamienne plansze do gry w szachy, a także wiaty wypoczynkowe. Ludzie ceniący relaks mogą skorzystać z kąpieli słonecznych na plażach po obu stronach malowniczych kaskad wodnych na potoku Szczawnik. Przez park przebiega również ścieżka rowerowa, która łączy się z zielonym szlakiem prowadzącym na najwyższy szczyt wschodniego pasma Beskidu Sądeckiego – Jaworzynę (1114 m n.p.m.).


Park Kultury i Dawnego Rzemiosła

W skład kompleksu zlokalizowanego przy ul. Kity i Krzywej wchodzą Dwór Starostów Muszyńskich, dawny zajazd (obecnie muzeum) oraz Dom Garncarza. W tym ostatnim można zaznajomić się z różnym rzemiosłem dawnych muszyńskich mieszczan. Można tu także spróbować swoich sił w lepieniu przeróżnych naczyń z gliny. Całość dopełnia wspaniały ogród nawiązujący do tego, który był opisywany w starych dokumentach jeszcze za czasów dawnego Państwa Muszyńskiego.


Dwór Starostów Muszyńskich

Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Pełnił on rolę siedziby starostów muszyńskich, którzy – w imieniu biskupów krakowskich – władali dawnym „Państwem Muszyńskim”. Obiekt przebudowany został na początku XX wieku (dobudówka wschodnia i weranda). W latach 2014-2015 dwór został odrestaurowany. Dwór starostów wraz z kordegardą i dawnym zajazdem tworzyły tzw. podzamkowy zespół dworski. Obecnie obiekt jest siedzibą Ośrodka Kultury, w którym mieści się także stylowa kawiarenka. 


Zajazd – muzuem

Budynek będący obecnie siedzibą Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego” jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego zajazdu, który był częścią podzamkowego zespołu dworskiego. W budynku mieści się także Centrum Informacji Turystycznej. W sali konferencyjnej organizowane są wystawy, koncerty oraz prelekcje.


Rynek

Wokół rynku istnieje bogato rozbudowana sieć uliczek, od strony południowej wijących się i wspinających zboczem góry Malnik. Pod płytą rynku znajdują się piwnice dawnego ratusza, które niebawem planuje się odsłonić i udostępnić do zwiedzania turystom. W rynku usytuowane są zabytkowe kapliczki św. Floriana oraz św. Nepomucena. Budowle wzniesione na przełomie XVIII i XIX w. miały zapewnić ochronę patronów przed powodziami i pożarami.


Barokowy kościół pw. św. Józefa

Zbudowany w latach 1676-1728. Kościół parafialny to budowla barokowa o charakterze obronnym. Świadczą o tym umieszczone nad oknami otwory strzelnicze. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny, sięgający lat czterdziestych XIX wieku i dziewięć ołtarzy bocznych (pochodzących ze starego kościoła), których powstanie datowane jest na początek XVII wieku. Cennymi zabytkami są również: podtrzymywana przez dwa anioły barokowa chrzcielnica z obrazem Chrztu Jezusa w Jordanie oraz gotyckie figury św. Otyli i św. Jadwigi Śląskiej.